Babka Pożegnanie z Afryką
Wielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne, więc postanowiłam przygotować dla Was kilka propozycji na te dni.
Dziś mam dla Was rewelacyjną, niezwykle puszystą i delikatną babkę z lekkim posmakiem kawy.
Przepis pochodzi z książki “Dobra kuchnia. Ciasta z blachy” Wydawnictwa Dragon, i jak wszystkie które do tej pory sprawdziłam, okazał się niezawodny.
Polecam Wam serdecznie to ciasto, i przy okazji książkę – to prawdziwa kopalnia sprawdzonych i pysznych pomysłów na ciasta.
Składniki na formę z kominkiem (moja ma w węższej części średnicę 14 cm, a wysokość 10 cm)
- 2 szklanki mąki pszennej
- 4 jajka
- 2/3 szklanki cukru
- 3 łyżki cukru waniliowego
- 200 g. miękkiego masła
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 0,5 szklanki mocnego naparu z kawy (chłodnego)
Dodatkowo:
- masło do posmarowania formy
- bułka tarta lub mąka do oprószenia formy
- cukier puder lub lukier
Przygotowanie:
Miękkie masło miksuję z cukrami, a gdy masa jest bardzo puszysta, dodaję po jednym jajku (dalej miksując).
Następnie na zmianę dodaję mąkę z proszkiem do pieczenia i zaparzoną kawę, aż do wykończenia składników. Ciasto powinno być dość gęste i gładkie.
Przekładam je do wysmarowanej masłem i oprószonej bułką lub mąką formy, po czym upuszczam formę z wysokości kilku centymetrów na blat, by pozbyć się pęcherzyków powietrza ze środka ciasta.
Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C. na ok. 45 – 50 minut, sprawdzam suchym patyczkiem, czy jest upieczona.
Pozostawiam w formie do całkowitego wystygnięcia (ciepła będzie się łamać i kruszyć), po czym oprószam ją pudrem.
Inne moje przepisy na babki znajdziecie np. tutaj 🙂